Emil Boc interzice utilizarea steagului și imnului Rusiei la Cluj-Napoca în cadrul Cupei Mondiale de…

Emil Boc interzice utilizarea steagului si imnului Rusiei la Cluj Napoca in cadrul Cupei Mondiale de

Emil Boc interzice utilizarea steagului și imnului Rusiei la Cluj-Napoca în cadrul Cupei Mondiale de…

Emil Boc interzice folosirea steagului și imnului Rusiei la Cluj-Napoca în cadrul Cupei Mondiale de Gimnastică Ritmică

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a decis că steagul și imnul Rusiei nu pot fi utilizate în oraș, nici măcar în cadrul competițiilor sportive, cum ar fi Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică, care va avea loc între 26 și 28 iunie. Această competiție va include și sportivi din Rusia, ceea ce a determinat primarul să ceară Federației Mondiale de Gimnastică să respecte regulile în vigoare la momentul aprobării organizării evenimentului.

Într-un mesaj video, înregistrat din Londra, unde participă la Forumul Mondial al Primarilor pentru Acțiuni Climatice, Emil Boc a reafirmat: „Respectăm poziția României și a Uniunii Europene în acest domeniu.” Edilul a subliniat că la momentul organizării competiției, a fost conștient că sportivii din Rusia nu pot folosi imnul și steagul în competiția oficială de gimnastică ritmică.

Schimbările recente prin care Federația Mondială de Gimnastică a permis sportivilor ruși să folosească imnul și steagul au stârnit îngrijorări, iar Boc a declarat ferm: „În sala Polivalentă BT Arena de la Cluj-Napoca nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei.” Acesta a precizat că decizia nu este un protest împotriva sportivilor, ci mai degrabă un principiu de a nu permite simboluri politice ale unui stat agresor să fie utilizate pe teritoriul României.

Boc a solicitat Federației Internaționale de Gimnastică să respecte regulile existente în momentul acceptării Clujului ca gazdă pentru competiție. El a cerut, de asemenea, Federației Române de Gimnastică și autorităților române să clarifice situația înainte de începerea competiției, pentru a preveni eventuale conflicte sau controverse.

Primarul a subliniat că este o chestiune de bun simț și corectitudine să protejăm valorile comune și să lăsăm sportivii să concureze, evitând utilizarea simbolurilor care pot genera dispute politice. „Sportul trebuie să rămână un teren neutru și deschis, fără influențe externe care să afecteze competiția”, a mai adăugat Boc.

Decizia Federației Internaționale de Gimnastică de a ridica sancțiunile pentru sportivii ruși a fost comunicate pe 18 mai de către Federația Rusă de Gimnastică, având în vedere contextul geopolitic actual generat de conflictul din Ucraina.

Citeste si despre...