Guvernul pregătește majorarea impozitelor pe locuințe cu 60-70%
Pe Calea Creșterii Impozitelor
Se pare că Guvernul nostru are o idee sclipitoare: să crească impozitele pe locuințe cu 60-70%. O măsură care, fără îndoială, va lăsa amprente adânci în bugetele familiilor românești. Vicepremierul Tanczos Barna ne spune că această majorare este „necesară” pentru ca primăriile să devină independente financiar. Oare chiar așa se rezolvă problemele locale, prin kärțile scumpe?
Proiecte și Resurse
Ce ironie! Se discută despre resursele pentru proiecte de dezvoltare, însă majoritatea primăriilor încă se agață de fondurile venite de la centru. Tanczos menționează că multe comune nu își actualizează impozitele cum ar trebui. Să fie oare în complicitate cu un sistem care nu mai funcționează? Este cu adevărat necesară o majorare atât de drastică, sau este doar un alt pretext pentru a ne șterge din buzunare?
Despre Echitate în Taxare
Mai mult, vicepremierul ne aduce în discuție o nouă taxă auto pentru mașinile electrice de lux, ca un alt exemplu de inegalitate socială. De parcă cotele exorbitante pentru impozitele pe locuințe nu erau suficiente, acum trebuie să plătim și pentru luxul de a avea o mașină electrică de 150.000 de euro. Proiectăm o societate echitabilă prin taxe mari impuse celor care naiv cred că face o diferență?
Reflecții Critice
Toate aceste modificări vin cu multe întrebări: cine beneficiază cu adevărat de pe urma acestor schimbări fiscale? Politicienii care caută soluții convenabile sau cetățenii care suporta greul unei administrații defectuoase? Este timpul să ne trezim, să nu lăsăm ca vocea noastră să se piardă în hățișul birocratic al abuzurilor fiscale. Majorarea impunerilor și a taxelor va avea un impact profund asupra viitorului nostru. Să ne gândim!
Sursa: Antena 3 CNN


