Poliția Română a lansat conceptul de fluidizare a traficului

Politia Romana a lansat conceptul de fluidizare a traficului

Poliția Română a lansat conceptul de fluidizare a traficului

Ce se întâmplă cu traficul din București?

Într-o mișcare care ar trebui să ne deschidă ochii, Poliția Română, sub conducerea lui Cătălin Predoiu, a lansat un nou concept pentru fluidizarea traficului din Capitală. De parcă am fi putut ignora haosul permanent, această inițiativă se prezintă ca un „prim pas”, dar oare cât de decisiv va fi? Experiența ne arată că pașii mici nu sunt de ajuns în fața unei probleme aceleași dimensiuni.

Ce presupune acest nou concept?

Așadar, ce ne aduce în față această „soluție” ambițioasă? Predoiu a promis „mai mulți polițiști pe stradă”, dar în ce măsură această creștere de personal va rezolva problemele cronice ale Capitalei? Avem 179 de polițiști în zonele aglomerate, cu o creștere de 225%, dar oare este aceasta o strategie viabilă sau doar o altă măsură cosmetică?

A doua măsură a fost să crească numărul intersecțiilor în care intervenim la orele de vârf — de la 17 la 98. O cotitură impresionantă, dar se simte oare efectul acesteia în realitate? Oare cetățenii îl vor percepe ca unul benefic sau va fi doar o altă formalitate menită să ne facă să ne simțim mai bine deocamdată?

Promisiuni versus realitate

Predoiu subliniază că acest concept nu va rezolva complet traficul din București, dar „va ajuta cetățenii să treacă mai ușor prin orele de vârf”. Este un mesaj care ar trebui să ne provoace, având în vedere presiunea constantă pusă pe locuitorii acestui oraș. În ce lume trăim, când așteptăm „ajutoare” timide pentru o problemă atât de serioasă?

Faptul că Predoiu mai adaugă că „absolut toate camerele de luat vederi” vor fi integrate într-un sistem centralizat este o altă declarație fie ea ambițioasă, dar cum putem avea încredere în implementarea acestei măsuri? Trecutul ne-a învățat că promisiunile sunt ușor de făcut, dar știm bine cât de greu le este celor care ne conduc să le și onoreze!

Realitățile triste ale Bucureștiului

Cu un număr zilnic de aproximativ 300.000 de mașini care străbat orașul, ne întrebăm cât de mult va conta toată această mobilizare a forțelor dacă lipsa infrastructurii va continua să ne chinuie? Nu cumva ne afundăm într-o spirală vicioasă în care abordările superficiale ne aruncă într-o și mai mare frustrare?

Din păcate, în spatele acestor retorici se află o adevărată criză. Dacă nu cumva acțiunile sunt doar o parte a jocului politic nu vom putea căuta vreun început al luminii în acest tunel numit București.

Concluzie

Rămâne de văzut dacă aceste măsuri vor avea un impact real asupra vieții cetățenilor sau dacă sunt doar o altă verigă într-un lanț de ineficiențe administrative. Trăim într-un oraș care merită mai mult și trebuie să ne întrebăm: este în regulă să acceptăm „primii pași” când vorbim despre lucruri atât de esențiale precum traficul nostru zilnic?

Sursa: Antena 3

Sursa: www.antena3.ro/politica/politia-romana-a-lansat-noul-concept-de-fluidizare-a-traficului-in-bucuresti-predoiu-nu-ne-oprim-aici-e-un-prim-pas-759309.html

Citeste si despre...