SOS și AUR au strâns semnături pentru moțiunea împotriva Guvernului Ciolacu.

SOS si AUR au strans semnaturi pentru motiunea impotriva Guvernului Ciolacu

SOS și AUR au strâns semnături pentru moțiunea împotriva Guvernului Ciolacu.

S.O.S. România și AUR: Moțiunea împotriva lui Marcel Ciolacu

Parlamentul României, un loc deja faimos pentru jocurile sale de culise și spectacolul penibil al intereselor înguste, se pregătește pentru încă un episod de pseudo-dramatism politic. Partidele S.O.S. România și AUR au anunțat cu fast că au strâns cele 125 de semnături necesare pentru moțiunea de cenzură denumită ironic „Premierul Nordis trebuie să plece!”. Această tentativă pseudo-revoluționară îndreptată împotriva lui Marcel Ciolacu este programată să fie depusă luni, iar retorica de Facebook a parlamentarilor pare să fie mai incendiară decât însăși intențiile lor politice.

Dumitru Coarnă: Încă un monolog de Facebook

Dumitru Coarnă, un nume care a prins puțin praf în umbră, a ieșit la rampă, folosind platforma preferată a politicienilor, Facebook, ca să își declame „eroismul” vineri seară. Cu un apel disperat, dar lipsit de substanță, către colegii din POT și USR, Coarnă insista că moțiunea reprezintă o șansă unică pentru „respectarea voinței cetățenilor”. Sincer, aceste pledoarii dramatice sună mai degrabă a încercare jalnică de publicitate decât a strategie politică bine gândită. Cât despre „Premierul Nordis”, titlul moțiunii sugerează mai degrabă o luptă mai personală decât ideologică.

USR se spală pe mâini: Previzibilul joc al non-implicării

Deputatul USR, Cătălin Drulă, a venit rapid cu un anunț care reflectă esența politicii de supraviețuire a partidului. Joi seara, într-o altă postare pe Facebook, acesta a subliniat clar că USR nu va semna moțiunea. Justificarea sa? Previzibilul eșec al acesteia ar consolida poziția lui Marcel Ciolacu în fruntea Guvernului, cel puțin până în septembrie. O mișcare specifică USR: mult zgomot pentru nimic concret, și o atitudine defensivă care nu inspiră nici măcar cea mai mică rază de curaj politic.

Adevărata întrebare: Cine joacă teatru și cine ia deciziile?

Moțiunea intitulată pompos „Premierul Nordis trebuie să plece!” își propune să demonteze ceea ce S.O.S. România și AUR numesc „Guvernul ilegitim” condus de Marcel Ciolacu. Cu toate acestea, în spatele perdelei de fum a apelurilor melodramatice și a retoricii seci, rămâne întrebarea arzătoare: este acest demers o încercare autentică de resetare a aparatului guvernamental sau pur și simplu o piesă de auto-promovare pentru cei care încearcă cu disperare să rămână relevanți?

Dincolo de discursuri: Ipocrizia politicii noastre

În timp ce S.O.S. România și AUR încearcă să proiecteze imaginea unor răsculați pe baricade, acțiunile lor aduc mai degrabă a circ politic decât a strategie serioasă. Într-o țară în care interesele cetățenilor sunt de prea multe ori aruncate într-un colț prăfuit, moțiunea aceasta riscă să devină încă o bifă pe o listă lungă de încercări eșuate de cosmetizare a imaginii parlamentare. Singura constantă aici pare a fi lipsa reală de soluții și discursurile pompoase care nu duc nicăieri.

Sursa: www.antena3.ro/politica/sos-si-aur-anunta-ca-au-strans-semnaturile-pentru-motiunea-de-cenzura-impotriva-guvernului-ciolacu-cand-o-depun-736422.html

Citeste si despre...