Miruţă despre gunoaiele de lângă Fabrica Făgăraş

Miruta despre gunoaiele de langa Fabrica Fagaras

Miruţă despre gunoaiele de lângă Fabrica Făgăraş

Declarațiile lui Radu Miruță privind situația de la Fabrica de Pulberi Făgăraș

Ministrul Economiei, Radu Miruță, s-a prezentat la o conferință de presă, unde a abordat subiectul îngrijorător al munților de gunoi acumulati lângă Fabrica de pulberi de la Făgăraș. Cu un ton ferm și hotărât, el a tras un semnal de alarmă cu privire la condițiile de mediu inacceptabile din zonă, subliniind că nu se poate discuta despre revitalizarea fabricii atât timp cât se află în apropierea unei surse de explozibili, unde gunoiul arde într-un mod nesigur și ilegal.

„Deocamdată, avem un munte de gunoi lângă depozite de explozibil. Nu putem să avem pretenții la performanțe, câtă vreme există o situație atât de gravă de neglijență ecologică,” a declarat Miruță, subliniind necesitatea de a respecta normele legale în vigoare. A adăugat că a cerut Gărzii de Mediu să se implice activ pentru a asigura respectarea legislației de mediu.

Problemele managementului în industria de apărare

Ministrul a continuat să abordeze problemele persistente din industria de apărare, observând că multe companii au acumulat sume considerabile în conturi, de zeci de milioane de euro, dar refuză contracte valoroase din cauza managementului ineficient. Miruță a adus în discuție faptul că aceste companii nu și-au modernizat liniile de producție, ceea ce le îngreunează capacitatea de a răspunde cerințelor actuale.

Proiectele strategice în domeniul apărării

Referindu-se la proiectele în desfășurare, ministrul Miruță a discutat și despre drona românească de la Carfil Brașov. El a subliniat că succesul acestui proiect depinde de performanța produsului și de trecerea testelor necesare pentru a fi autorizat de către Armata Română. Miruță a declarat că informațiile recente sugerează că modelul de elicopter Airbus H215 nu îndeplinește criteriile cerute de Armată pentru achizițiile prin programul european SAFE, ceea ce subliniază un alt punct sensibil în aceste negocieri.

Construirea Fabricii de Pulberi la Victoria

În concluzie, el a menționat că este preconizată construcția unei noi Fabrici de pulberi la Victoria, ce ar urma să înceapă anul viitor. „Când am preluat ministerul, informațiile vorbeau despre un contract care părea gata, dar multe clauze erau dezavantajoase pentru Romania și Brașov. Acum, am reușit să revizuiesc contractul, astfel încât statul român să beneficieze de 92 de milioane de euro,” a concluzionat Radu Miruță. Această realizare se alătură angajamentului său de a sprijini și impulsiona industria de apărare românească, învățând din greșelile trecutului și căutând soluții viabile pentru problemele actuale.

Sursa: www.antena3.ro/politica/miruta-despre-muntii-de-gunoi-de-langa-fabrica-de-pulberi-fagaras-am-trimis-corpul-de-control-n-am-parghii-sa-demit-directorul-767653.html

Citeste si despre...