Milioane de euro în bonusuri pentru bugetari
Milioane de euro în bonusuri pentru bugetarii deja milionari
Ciocoii bugetelor
Într-o eră în care economia națională se tăvălește în criză, bugetarii milionari nu stau cu mâinile în sân. Și cum să stea, când veniturile le curg cu milioanele? În recent, s-a dezvăluit că membrii Consiliului de Administrație al Companiei Naționale Administrația Porturilor Maritime (CNAPM) au pus mâna pe bonusuri care însumează peste patru milioane de euro. Iar asta în contextul în care seceta bugetară strânge curelele cetățenilor comuni!
Criza bugetară și cinismul în îmbogățire
Măsurile de austeritate, neagreate de nimeni, sunt doar o formalitate pentru cei din vârful ierarhiei. Guvernul impune restricții, dar conducerea CNAPM își permit luxul bonusurilor extravagante. Un total de 30.487.000 de euro pentru cheltuieli de personal, plus 4 milioane pentru bonusuri, în 2024. Unde este logica? Unde este responsabilitatea?
Mihai Teodorescu și Constantin Chirilă – fețele acestei nemernicii
Mihai Teodorescu, directorul portului Constanța, și Constantin Chirilă, un alt nume cu greutate în acest scandal, ilustrează perfect disfuncția sistemului. Teodorescu, cu trei apartamente și venituri din tranzacții auto, are tot motivul să zâmbească. Chirilă, cu indemnizații de invidiat, se laudă că munca sa intensivă justifica banii câștigați fără număr. Ce ironie! Aceasta e imaginea a ceea ce înseamnă a trăi din banii publici pentru câțiva privilegiati în dauna maselor?
Controversă și cinism la vârf
Într-un interviu recent, Chirilă a fost întrebat despre banii pe care îi primește. Răspunsul? “Mă merit!” – într-o țară unde cetățenii se zbuciumă pentru a-și asigura traiul de zi cu zi. Scuza de a avea o carieră strălucită nu mai ține. Contextul economic nu mai acceptă astfel de mite de lux. Cum putem justifica veniturile exorbitante ale unora, în contrast cu realitatea cruntă a milioanelor de oameni care stau la limita supraviețuirii?
Un sistem în criză de legitimitate
Bonusurile acestea pun sub semnul întrebării echitatea în sectorul public. Cetățenii care s-ar bucura de orice mic ajutor găsesc insuportabil ca cei deja privilegiați să se îmbogățească și mai mult. Banii alocați pentru bunăstarea unei mări de bugetari sunt resurse care ar putea îmbunătăți condițiile de viață ale populației. Oare unde e responsabilitatea? Oare unde e transparența?
Apel la reforma indispensabilă
Furtul la lumina zilei sub numele de bonusuri pentru bugetarii milionari solicită o reformă urgentă. Într-o societate ce suferă din cauza inegalităților rampante, este de datoria autorităților să îmbunătățească responsabilitatea în gestionarea resurselor publice. Este timpul ca instituțiile statului să se ridice deasupra intereselor personale și să servească cu adevărat cetățenii, nu să le întoarcă spatele pentru câțiva cei care, de pe fotoliile lor, decid soarta milioanelor.
Sursa: reflect24.ro/economie/milioane-de-euro-in-bonusuri-pentru-bugetari-milionari/?v=1753996027


