Ministrul Mediului acuză Apele Române de irosire a fondurilor europene.

Ministrul Mediului acuza Apele Romane de irosire a fondurilor europene

Ministrul Mediului acuză Apele Române de irosire a fondurilor europene.

Politica În Căutarea Soluțiilor Profunde

Un peisaj dezolant se dezvăluie în fața noastră, înfățișând o realitate în care promisiunile mai mult decât generoase au fost transformate în praf. Așa cum a declarat ministrul Mediului, Diana Buzoianu, banii europeni destinați prevenirii inundațiilor au fost aruncați pe fereastră, lăsând comunitățile expuse în fața forțelor naturii.

350 de milioane de euro – O Resursă Irosită

Astfel, cu 350 de milioane de euro disponibili pentru construirea de diguri și poldere, Buzoianu afirmă că nu s-a realizat nimic, iar România a ratat ocazia de a proteja comunitățile vulnerabile. Un singur polder a fost finalizat în loc de cele 400 de kilometri de diguri necesari.

Infrastructura – O Problema Ignorată

Problema nu se oprește aici. Fosta infrastructură prezentă a fost distrusă, iar și mai alarmant este faptul că există strategii de prevenire a inundațiilor care zac neimplementate. Banii, acele fonduri esențiale, au fost risipiți, iar acum comunitățile se confruntă cu efectele devastatoare ale inundațiilor, fără a avea soluții viabile la îndemână.

Acțiuni Insuficiente și Răspuns Inadecvat

Vizitele ministreale în zonele afectate, precum Broșteni, arată o realitate sumbră. Digurile recepționate recent nu au fost concepute pentru a face față unor debite record, iar aceste construcții se dovedesc a fi o fereală inutilă împotriva naturii. Cu o ploaie torențială de 79 de litri pe metru pătrat, orașele nu sunt pregătite să facă față forțelor naturii.

O Cursă Împotriva Timpului

Critica nu se oprește aici; Diana Buzoianu a anunțat reformele necesare la Apele Române, un pas vital în direcția corectă. Starea de urgență continuă să bântuie, iar teama de viitorul infrastructurii naționale este un semn că lipsa de acțiune se va resimți din ce în ce mai mult.

Concluzii Dezolante

România pare să fi dat cu piciorul la banii esențiali, râzând de propriile sale angajamente. Aceste fapte nu pot trece neobservate, iar plățile pentru pagubi ar putea fi mai mari decât daca s-ar fi realizat lucrări corespunzătoare. Întrebarea rămâne: când va învăța statul român să acționeze eficient?

Sursa: Antena 3 CNN

Sursa: www.antena3.ro/politica/ministrul-mediului-acuza-apele-romane-ca-a-irosit-banii-europeni-am-avut-350-de-milioane-de-euro-pentru-diguri-baraje-si-poldere-754853.html

Citeste si despre...