Noul președinte numit de Bolojan la PNL Ialomița explică de ce a fost în SOS: Şoşoacă m-a folosit pe…
Noul președinte pus de Bolojan la PNL Ialomița explică de ce a fost în SOS
Adrian Peiu, recent numit președinte interimar al organizației PNL Ialomița de către Ilie Bolojan, a adus în discuție parcursul său politic, subliniind relația sa cu Diana Șoșoacă și modul în care ambii au beneficiat reciproc în carierele lor. Într-un interviu acordat Antena 3 CNN, Peiu a declarat clar: „Diana Șoșoacă m-a folosit pe mine, eu am folosit-o pe ea. A fost un win-win”. Această afirmație scoate la iveală nu doar o colaborare temporară, ci și o strategie politică foarte elaborată.
Preferințele politice ale lui Adrian Peiu
Până la numirea sa, Adrian Peiu a fost membru al grupului SOS România, unde a activat în Parlament după ce a fost ales pe listele acestui partid. Recent, el a votat pentru demiterea Guvernului condus de Bolojan, confirmând disensiunile din PNL și mișcările de putere din interiorul partidului. Însă, după propriile cuvinte, excluziunea sa din grupul SOS l-a propulsat mai departe în cariera sa, trecând la PNL, unde a fost solicitat să preia organizația din Ialomița.
Alegerea lui Bolojan și strategia de partid
În urma îndepărtării conducătorilor vechi ai filialelor PNL, Bolojan a decis să reîntinerească echipa, incluzând tineri politicieni care pot aduce perspective noi. Biroul Permanent Național al PNL a început un proces de reorganizare, având în vedere contestările interne. Peiu face parte din această dinamică, afirmând că „dacă sunt bun, m-au solicitat să preiau Organizația”, sugerând o încredere reînnoită din partea conducerii centrale.
Relația cu Ilie Bolojan și viitorul politic
Peiu a fost interogat și despre relația sa cu Bolojan, susținând că „aici e tot win-win”, ceea ce sugerează că sfera sa de influență se va extinde în cadrul PNL. De asemenea, el a precizat că în calculele sale politice nu se va lăsa influențat de trecut, având scopul clar de a contribui la bunăstarea locuitorilor din Ialomița, indiferent de orientarea politică. Discuția sa despre ideologia PNL a mărturisit: „lupta pentru oameni” ca fiind principala lui motivație pentru a se alătura partidului.
Concluzia traseului său politic
Adrian Peiu își desfășoară activitatea politică într-o perioadă de tranziție pentru PNL și pentru el însuși. Aplecarea sa strategică de a colabora cu diverse personalități politice, precum Diana Șoșoacă, dar și recentul său angajament cu Bolojan, sugerează o flexibilitate care îi poate fi benefică pe termen lung. Cum va evolua acest parcurs rămâne de văzut, însă determinarea sa de a influența pozitiv Ialomița se dovedește a fi un motiv de observație în politica românească actuală.


