PSD face apel la UDMR să se debaraseze de Bolojan. Olguța Vasilescu: „Dacă ni se alătură, trecem…”

PSD face apel la UDMR sa se debaraseze de Bolojan Olguta Vasilescu Daca ni se alatura trecem

PSD face apel la UDMR să se debaraseze de Bolojan. Olguța Vasilescu: „Dacă ni se alătură, trecem…”

PSD face apel la UDMR să se rupă de Bolojan

Lia Olguța Vasilescu, primarul Craiovei și reprezentant al PSD, a făcut un apel către UDMR să-și reevalueze alianța cu Ilie Bolojan, subliniind că o colaborare cu social-democrații ar putea încuraja trecerea unui guvern condus de Sorin Grindeanu. În cadrul declarațiilor sale, Vasilescu a afirmat că, în absența voturilor UDMR, este puțin probabil ca un guvern fără sprijinul lor să își găsească legitimitatea necesară.

Perspectiva UDMR asupra crizei politice

Vasilescu a apreciat că UDMR este un partid serios, care își respectă angajamentele, și a expus poziția lui Kelemen Hunor, liderul UDMR, care ar prefera o refacere a coaliției cu toate partidele. Totuși, aceasta a menționat deschiderea UDMR către susținerea unui guvern monocolor în cazul unei desemnări a lui Grindeanu.

Critica situației actuale

Olguța Vasilescu a criticat situația politică stabilită, punând în discuție abilitatea actualului guvern de a funcționa eficient din cauza blocajelor generate de deciziile unor persoane implicate. Ea a propus două scenarii de colaborare: fie formarea unei echipe guvernamentale de coaliție, fără Bolojan în funcția de prim-ministru, fie asumarea directă a guvernării de către PSD.

Posibilitățile electorale

Vasilescu a subliniat că PSD nu exclude opțiunile de a colabora cu alte formațiuni politice, inclusiv cu cei din zona suveranistă, referindu-se la succesul recent al guvernului Veștea, care a obținut un număr semnificativ de voturi. În același timp, a specificat că PSD a fost deschis față de voturile altor partide, incluzând sprijinul anunțat pentru guvernul Tomac.

Perspectivele în cadrul PSD

Întrebarea privind integrarea membrilor liberali care nu sunt de acord cu Ilie Bolojan a fost abordată de Vasilescu, care a afirmat că nu a existat o discuție formală despre primirea lor în PSD. De asemenea, a menționat că se respectă libertatea de opinie în cadrul partidului, referindu-se la un membru cu opinie diferită, Toma, care nu a fost exclus din partid pentru pozițiile sale.

În concluzie, apelul lui Olguța Vasilescu sugerează o dorință de consolidare a puterii PSD prin negocierea unor alianțe stratificate, iar miza rămâne în continuare formarea unui nou guvern capabil să depășească criza politică actuală.

Citeste si despre...