PSD face apel la UDMR să se debaraseze de Bolojan. Olguța Vasilescu: „Dacă ni se alătură, trecem…”
PSD face apel la UDMR să se rupă de Bolojan
Lia Olguța Vasilescu, primarul Craiovei și reprezentant al PSD, a făcut un apel către UDMR să-și reevalueze alianța cu Ilie Bolojan, subliniind că o colaborare cu social-democrații ar putea încuraja trecerea unui guvern condus de Sorin Grindeanu. În cadrul declarațiilor sale, Vasilescu a afirmat că, în absența voturilor UDMR, este puțin probabil ca un guvern fără sprijinul lor să își găsească legitimitatea necesară.
Perspectiva UDMR asupra crizei politice
Vasilescu a apreciat că UDMR este un partid serios, care își respectă angajamentele, și a expus poziția lui Kelemen Hunor, liderul UDMR, care ar prefera o refacere a coaliției cu toate partidele. Totuși, aceasta a menționat deschiderea UDMR către susținerea unui guvern monocolor în cazul unei desemnări a lui Grindeanu.
Critica situației actuale
Olguța Vasilescu a criticat situația politică stabilită, punând în discuție abilitatea actualului guvern de a funcționa eficient din cauza blocajelor generate de deciziile unor persoane implicate. Ea a propus două scenarii de colaborare: fie formarea unei echipe guvernamentale de coaliție, fără Bolojan în funcția de prim-ministru, fie asumarea directă a guvernării de către PSD.
Posibilitățile electorale
Vasilescu a subliniat că PSD nu exclude opțiunile de a colabora cu alte formațiuni politice, inclusiv cu cei din zona suveranistă, referindu-se la succesul recent al guvernului Veștea, care a obținut un număr semnificativ de voturi. În același timp, a specificat că PSD a fost deschis față de voturile altor partide, incluzând sprijinul anunțat pentru guvernul Tomac.
Perspectivele în cadrul PSD
Întrebarea privind integrarea membrilor liberali care nu sunt de acord cu Ilie Bolojan a fost abordată de Vasilescu, care a afirmat că nu a existat o discuție formală despre primirea lor în PSD. De asemenea, a menționat că se respectă libertatea de opinie în cadrul partidului, referindu-se la un membru cu opinie diferită, Toma, care nu a fost exclus din partid pentru pozițiile sale.
În concluzie, apelul lui Olguța Vasilescu sugerează o dorință de consolidare a puterii PSD prin negocierea unor alianțe stratificate, iar miza rămâne în continuare formarea unui nou guvern capabil să depășească criza politică actuală.


